Ermenistan ve Azerbaycan Liderleri Taraflar Brüksel’de Barış Görüşmeleri İçin Bir Araya Geldi

PAYLAŞ

Konuk Yazar: Onnik James Krikorian

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, birkaç ay aradan sonra 14 Mayıs’ta Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in kolaylaştırıcılığında yeniden bir araya geldi. Bu gelişme, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in kolaylaştırıcılığında 1-4 Mayıs tarihlerinde Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları Ararat Mirzoyan ve Ceyhun Bayramov başkanlığındaki heyetlerin Washington

D.C. dışında, Virginia eyaletinin Arlington kentindeki George P. Schultz Ulusal Dışişleri Eğitim Merkezi’nde bir araya gelmelerinin hemen ardından yaşandı.

Blinken daha önce de Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i bu yılın başlarında 18 Şubat’ta Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde ağırlamıştı. Brüksel’deki toplantı gibi bu görüşmeler de Erivan ve Bakü arasında on yıllardır süregelen ve Güney Kafkasya’nın istikrar ve kalkınmasını engelleyen anlaşmazlığa nihayet bir çözüm bulmayı amaçlıyor. Otuz yıldır Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarını da boşa çıkarmıştır.

Ermenistan ve Azerbaycan, 1990’ların başında Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan ve çoğunluğunu etnik Ermenilerin oluşturduğu Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi (DKÖB) nedeniyle savaşmıştır. Kırılgan bir ateşkes, taraflar arasında dört günlük bir savaşın patlak verdiği 2016 yılına kadar çatışmayı büyük ölçüde askıya aldı ve daha sonra Eylül-Kasım 2020’de Azerbaycan’ın NKAO dışında yer alan yedi bölgesinin kontrolünü geri aldığı 44 günlük bir savaşa dönüştü. Türkiye, 1990’ların başında Ermeni destekli güçlerin bu bölgeyi ele geçirmesini ,600.000’den fazla Azerbaycanlıyı yerinden edilmiş kişiler olarak yaşamaya zorlamasını protesto etmek için o sırada sınırlarını kapattı.

Kasım 2020’de Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya liderleri tarafından imzalanan üçlü ateşkes açıklamasından önce Azerbaycan da eski NKAO’nun bazı bölgelerinin kontrolünü geri aldı ve taraflar arasında gerçek bir barış anlaşması imzalanmadan huzursuz bir sükûnet ortamı oluştu. Bunun yerine, fiili savaş sırasında alınmayan yedi bölgenin iadesi için kısa vadeli bir takvim ve 1.960 Rus barış gücü askerinin konuşlandırılmasının yanı sıra, Ermenistan’ı Azerbaycan üzerinden Karabağ’a bağlamak için 5 km genişliğinde tanımlanan “Laçin Koridoru “nun bakımı da dahil edildi.

Üçlü ateşkes bildirisi ayrıca Azerbaycan ile Nahçıvan eksklavı arasında Ermenistan toprakları üzerinden ‘kişilerin, araçların ve yüklerin her iki yönde engelsiz hareketine’ izin vermek için bölgesel ticaret ve iletişimin önündeki engellerin kaldırılmasını öngörüyordu. Erivan ve Bakü her iki güzergahta da kendi ülkeleri üzerinden trafik ve ulaşım güvenliğini garanti ederken, Rus barış gücü askerleri Azerbaycan’ın Laçin bölgesinden geçen yolu ‘kontrol’ edecek. Rus sınır muhafızları Nahçıvan’a giden tüm güzergahları ‘denetleyecektir’.

Ancak açıklamadan bu yana geçen 2,5 yıl içinde Azerbaycan’dan Nahçıvan’a giden güzergâhın inşası bir yana, üzerinde bile anlaşmaya varılamadı ve geçen yıl 12 Aralık’ta çevre aktivisti olduklarını iddia eden Azeriler Laçin yolu üzerinde bir protesto kampı kurarak Karabağ’ı Ermenistan’dan fiilen kopardılar. Eski DKÖB’den geriye kalan fiili ancak tanınmayan etnik Ermeni liderliği bunun Bakü tarafından bir abluka anlamına geldiğini iddia ederken, Azerbaycan protestolarda hiçbir rolü olmadığını söylese de çoğu kişi aksini düşünüyor.

Bununla birlikte Bakü, Ermenistan’ın Laçin üzerinden Karabağ’a silah ve mühimmat sevkiyatı yaptığını ve Ermenistan’a eski madenleri ihraç ettiğini de iddia etmektedir.

Karabağ’da 120,000 etnik Ermeni yaşadığı iddia edilse de, ki bu rakam muhtemelen çok daha düşüktür, Karabağ uluslararası alanda Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınmaya devam etmektedir. 1991’de Azerbaycan’dan bağımsızlığını ilan eden Karabağ’ı, 2020’den önce yoğun lobi faaliyetlerine rağmen Ermenistan da dahil olmak üzere hiçbir ülke tanımadı. Birçok uyarının ardından 23 Nisan’da Azerbaycan Laçin’de bir sınır kontrol noktası kurdu.

Uluslararası toplum, Uluslararası Adalet Divanı’nın (ICJ) Azerbaycan’dan “kişilerin engelsiz dolaşımını sağlamak için gerekli tüm önlemleri almasını” talep etmesiyle birlikte bu hareketi eleştirmiş olsa da, yeni kontrol noktasına yönelik eleştirilerin çoğu, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve Karabağ üzerindeki anlaşmazlığın nihai olarak çözülmesi için yenilenen çabalara zarar verdiği endişesi etrafında yoğunlaşıyor. Ancak bazı Azeri analistler, kontrol noktasının kendi egemenlik alanı içinde olduğunu ve Karabağ’ın içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında bir barış anlaşması olasılığını arttırdığını iddia ediyor.

2020 sonrası oluşan yeni ortamda Karabağ’daki etnik Ermeni toplumu, Ermenistan güçlerinin çevre bölgeleri kontrol ettiği dönemde hiç olmadığı şekilde coğrafi olarak Ermenistan’dan izole edilmiş durumda. Tüm ticaret ve ulaşım Laçin yolu üzerinden yapılmak zorunda olmakla kalmıyor, Karabağ aynı zamanda hidro-elektrik enerji üretiminin çoğundan ve yedi ilçede sürdürdüğü tarımsal üretimin bir kısmından da mahrum. Sonuç olarak Karabağ şu anda mal sıkıntısı, yükselen enflasyon, işsizlik ve düzenli elektrik kesintileriyle karşı karşıya.

Böyle bir ortamda Karabağ sorununun çözümü daha da acil hale geliyor. Her ne kadar Erivan bölgenin bağımsızlığının uluslararası alanda tanınmasını istese de, çoğu gözlemci 2020 savaşından önce bunun mümkün olmadığını düşünüyor. Bunun yerine, Karabağ’ın etnik Ermeni nüfusunun Azerbaycan’a entegre edileceğine ve meselenin azınlık haklarından biri haline geleceğine inanılıyor. Bakü ile bunun nasıl başarılacağı konusunda anlaşmazlık devam etse de Erivan’ın pozisyonu artık bu gibi görünüyor.

Avrupa Birliği Aralık 2021’den bu yana Aliyev, Paşinyan ve Charles Michel arasında çok sayıda üçlü toplantı düzenleyerek Ermenistan-Azerbaycan müzakere sürecine kapsamlı bir şekilde dahil olmuş olsa da, geçen yıl 27 Eylül’de Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Hikmet Hacıyev arasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından düzenlenen toplantıya kadar Karabağ’daki etnik Ermeniler ile Bakü’deki yetkililer arasında bir müzakere mekanizması konusu açıkça gündeme gelmemişti. Karabağ’ın etnik Ermenileri ile Bakü’deki yetkililer arasında bir tartışma mekanizması kurulması konusu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından düzenlenen bir toplantıda açıkça gündeme getirildi.

Ancak böyle bir mekanizmanın Ermenistan ve Karabağ’ın istediği gibi uluslararası arabuluculukla mı yoksa Azerbaycan’ın istediği gibi uluslararası görünürlükle mi olması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar devam etmektedir. Bu konu aynı zamanda 1-4 Mayıs tarihlerinde Blinken’in kolaylaştırıcılığında D.C.’de yapılan ve üzerinde anlaşmaya varılamayan toplantı sırasında tartışılan pek çok konudan biriydi. Diğer konular arasında Ermenistan-Azerbaycan sınırının belirlenmesi ve uluslararası güvenlik garantileri de vardı. İki ülke arasındaki sınır geçen yılın Ekim ayından bu yana küçük bir Avrupa Birliği izleme misyonu tarafından gözlemleniyor.

Ancak görüşmelerin ardından ve farklılıklara rağmen ABD Dışişleri Bakanı bir barış anlaşması imzalanabileceğine dair iyimserliğini dile getirdi. Çerçeve ya da kapsamlı bir belge şeklinde olup olmayacağı belirsiz olsa da, birçok analist ilkine inanıyor, Blinken barışın “ulaşılabilir” olduğunu söyledi ve iki dışişleri bakanını Erivan ve Bakü’ye döndüklerinde hükümetlerine bu mesajı iletmeye çağırdı. Ancak her iki taraf da o zamandan bu yana önemli farklılıkların devam ettiğinin altını çizdi.

Yine de iyimser olmak için bazı nedenler var. Virginia toplantısının hemen ardından, Aliyev ve Paşinyan arasında bu hafta sonu Brüksel’de AB’nin kolaylaştırıcılığında yapılacak görüşmenin duyurulması hem beklenmedik hem de memnuniyet vericiydi. Aralık ayı başında bir başka görüşmeye ev sahipliği yapma girişimi, Ermenistan’ın beklenmedik bir şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Michel ile görüşmelere katılmasını talep etmesiyle suya düşmüştü. Ayrıca, iki liderin 1 Haziran’da Moldova’nın Kişinev kentinde yapılacak Avrupa Siyasi Topluluğu (EPC) zirvesi çerçevesinde tekrar bir araya gelmeleri ümit ediliyor.

Beklenmedik bir şekilde, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da katılacağı açıklandı. Scholz’un katılımı, özellikle geçen yıldan bu yana Azerbaycan ve Fransa arasında yaşanan bazı gerginlikler göz önünde bulundurulduğunda, Macon’un katılımı için Bakü’ye verilen bir taviz olarak nitelendiriliyor.

Neredeyse arka arkaya iki toplantının yapıldığı bir ortamda, Aliyev ve Paşinyan’ın bu yıl 5 Ekim’de İspanya’nın Granada kentinde yapılacak bir başka EPC toplantısına da davet edileceğinin açıklanması daha önce görülmemiş bir durumdu. Ancak analistler ihtiyatlı olunması gerektiğini belirtiyor. Başta Rusya olmak üzere yol boyunca pek çok oyun bozucu hala mevcut olabilir. Moskova da taraflar arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı ve 2020’de yaptığı üçlü açıklamayı hala herhangi bir barış anlaşmasının temeli olarak görüyor.

Beklendiği üzere, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 19 Mayıs’ta Bayramov ve Mirzoyan’ı Moskova’da ağırlayacağı da açıklandı.

Rusya için en önemli endişe kaynağı Karabağ’daki barış gücü misyonunun akıbeti. Moskova, AB ve ABD’nin, Kasım 2025’te ilk dönemi sona erecek olan misyonun varlığını gereksiz kılmak için Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir anlaşma arayışında olmasından korkuyor. Bakü’nün de aynı şeyi istediğine inanılıyor.

Ancak Ukrayna’yı işgalinde gerilemeler yaşasa da Moskova’nın dikkati tamamen dağılmış değil ve Erivan’ı ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında etkileyebilecek çeşitli kaldıraçlara sahip.

Yine de, taraflar arasında dostane bir çözüm bulunmadığı takdirde Karabağ’ın nüfussuzlaşma tehdidiyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde, Erivan için ek bir teşvik unsuru da, böyle bir çözümle birlikte Türkiye’nin Ermenistan’la olan sınırını açarak ülkenin kendi toprakları üzerinden ek pazarlara erişimini sağlaması umududur. 2009 Ermenistan- Türkiye Protokollerinin de vurguladığı gibi, Erivan ile Ankara arasındaki normalleşme, Erivan ile Bakü arasındaki normalleşmeye ayrılmaz bir şekilde bağlı olmaya devam ediyor.

Paşinyan ayrıca bu yıl nihai bir anlaşmaya varılmadığı takdirde görüşmelerde daha fazla ilerleme kaydedilmesini engelleyebilecek 2026’daki parlamento seçimleri ihtimaliyle de karşı karşıya. Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü (IRI) tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Ermenilerin çoğu Erivan’ın bağımsız bir Karabağ ya da Ermenistan tarafından ilhak edilmiş bir Karabağ umutlarından vazgeçmesini sağlayacak herhangi bir barış anlaşmasına karşı çıkıyor, ancak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanımak 2020 savaşından önce en olası sonuçtu ve şu anda masadaki tek seçenek olduğu açık. Bir barış anlaşması imzalanmadan ne kadar uzun süre kalırsa, yeni bir çatışma olmadan bir barış anlaşmasına varmak o kadar zor olacaktır.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında 2020’de yaşanan savaş öncesinde pek çok Ermeni tarafından tercih edilen “savaş yoksa barış da yok” şeklindeki ‘statüko’ sadece yanlış değil aynı zamanda savunulamazdı. Ancak son savaşın sonucu bu gerçeğin altını çizdi ve aynı zamanda yeni fırsatlar da sundu.

Pek çok Ermeni analist, Paşinyan’ın böyle bir anlaşma yapmaya istekli tek Ermeni lider olduğuna inanıyor. Ancak bunun için Ermeni kamuoyuna bunun neden gerekli olduğu ve Karabağ’ın etnik Ermeni nüfusu için hangi güvenlik garantilerinin mevcut olduğu konusunda daha net bir resim sunması gerekecektir. Ermeni analistler, Karabağ üzerinde Azerbaycan’ın yargı yetkisini kabul etmenin etnik Ermenilerin bölgeden göç etmesine ya da ‘etnik temizlik’ olarak gördükleri bir duruma yol açacağı konusunda uyarıda bulunsalar da, mevcut koşullar altında kuşatma altındaki ayrılıkçı bölgede yaşamın zaten sürdürülemez olduğu açıktır.

2020 savaşından kısa bir süre sonra, Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter- Petrosyan’ın eski danışmanı Gerard Libaridian, Karabağ Ermenilerinin bekleyebileceği en fazla şeyin, İstanbul’un etnik Ermeni toplumu için olduğu gibi, bir tür bölgesel olmayan kültürel özerklik olacağını belirtmiştir. Aynı şekilde, Ermenistan-Türkiye normalleşmesinde kaydedilecek herhangi bir ilerleme, kamuoyuna satılması zor olsa da, Ermeni-Türk halkları arasında daha fazla temas için bir fırsat sağlayabilir ve bu da doğal olarak Ermeni ve Azeri halkları açısından aynı fırsatı etkileyecektir.

Ankara ve Bakü’nün Erivan ile ilişkileri normalleştirme çabalarını koordine ettikleri açık; ancak bölgede barışın sağlanması ve birlikte yaşamın yeni bir sayfasının yazılması için bu iki yol şu anda masadaki tek uygulanabilir seçenek. Çerçeve belge niteliğinde de olsa bir barış anlaşmasının bu yıl içinde imzalanması şarttır. Rus barış gücünün 2025 yılında Karabağ’dan çekilmesi ve Ermenistan’da 2026 yılında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde zaman daralıyor. Bu yıl böyle bir anlaşma için muhtemelen son şans.

Ancak bundan sonra zor işlerin başlaması gerekiyor. Ermenistan-Türkiye ilişkileri, özellikle doğrudan hava yolculuğu ve halkların iç içe geçmesi şeklinde halihazırda mevcut olsa da, her üç ülkedeki sivil toplumun da Ermenistan ve Azerbaycan için aynı şeyi başarmak için çalışması gerekecektir. Gerçekten de Ermeni ve Türk sivil toplumunun bu normalleşme sürecine yeniden dahil olmasının Ermenistan-Azerbaycan süreci üzerinde de derin etkileri olabilir. Tarihe ilişkin tartışmalara rağmen, Ermeni-Türk birlikte yaşamı, sınırlı biçimlerde de olsa bir örnek olarak halihazırda mevcuttur.

Bazılarına göre bunun alternatifi, Rusya, Türkiye ve İran gibi diğer bölgesel aktörleri de içine çekebilecek, şimdiye kadar görülmemiş ölçekte yeni düşmanlıklar. Bazıları bunu Güney Kafkasya’nın ‘Suriyeleşmesi’ olarak adlandırıyor. Ve kimse bunu hoş karşılamamalı. Ancak şimdilik, Charles Michel’in 14 Mayıs’ta Aliyev ve Paşinyan ile gerçekleştirdiği zirvenin ardından yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan’ın Ermenistan üzerinden demiryoluyla Nahçıvan’a bağlanması konusu da dahil olmak üzere tüm bu kilit noktalarda ilerleme kaydedildi.

Onnik James Krikorian 1998’den bu yana Güney Kafkasya’da, önce Erivan, Ermenistan’da, sonra da Tiflis, Gürcistan’da yaşayan Birleşik Krallık’tan bir gazeteci ve danışmandır.

Ayrıca 1994’ten bu yana Ermenistan-Azerbaycan çatışmasını ve Ağustos 2008’deki Rusya-Gürcistan savaşını takip etmektedir. Ermenistan-Türkiye normalleşme süreci üzerine yazıları Stratfor, BBC, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve diğer kuruluşlar ve yayınlar tarafından yayınlanmıştır.

İlgili Yazılar