CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

PAYLAŞ

Bugün Cumhuriyetimizin ilanının bir yıldönümünü daha kutluyoruz. Cumhuriyet bundan 98 yıl önce yine bir 29 Ekim günü Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edilmiş ve aynı gün 101 pare top atışı ile bütün Türkiye’ye ve dünyaya ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 4 yıla yakın süren bir Kurtuluş Savaşı mücadelesinin taçlandığı gündür. Meclis’ de aynı gün yapılan ikinci bir oylama ile ve yine oybirliğiyle Mustafa Kemal Paşa yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olarak seçilmiş, böylece 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da başlayan bir tarih yolculuğunun yeni bir aşamasına geçilmiştir.

 

Hepimiz biliyoruz ki, bu noktaya gelmek kolay olmamıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası işgale uğrayan ve parçalanarak paylaşılmak istenen bir ülke büyük bir liderin etrafında bütünleşmiş, daha sonra büyük güçlüklerle, büyük çabalarla ve büyük fedakârlıklarla bir bağımsızlık savaşı vermiştir. Cumhuriyetin ilanını devrimler takip etmiş, Türk milletinin tüm fertleri cumhuriyetin eşit ve özgür yurttaşları olarak yeni ve çağdaş bir statü elde etmişlerdir. Biz bugün bu kazanımların değerini çok iyi anlıyoruz. Biliyoruz ki “cumhuriyet fazilettir”.

 

Türkiye Cumhuriyeti 100. kuruluş yıldönümüne yaklaştığı bu günlerde Atatürk’ün attığı sağlam temeller üzerinde güçlenerek büyümeye devam etmektedir. Bize düşen görev yine O’nun gösterdiği “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak” hedefi doğrultusunda çalışmaktır. Atatürk kuşakları olarak, geleceğe daha büyük umutlarla bakıyoruz.

 

Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıldönümünde bize bu cumhuriyeti armağan eden Ebedi Önderimiz ve ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk ile silah ve mücadele arkadaşlarını saygıyla, sevgiyle, minnetle ve rahmetle anıyoruz. Anıları her zaman gönlümüzün en derin köşelerinde saklı olmaya devam edecektir.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Büyük Atatürk’ün ünlü 10. Yıl nutkunda belirttiği gibi, “en büyük bayramımızdır”. Kutlu olsun!

İlgili Yazılar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir