Moldova-Gagauziya Anıları

PAYLAŞ
Moldova-Gagauziya Anıları
Büyükelçi Ender Arat
Tarihçi Kitapevi
Mayıs 2021
352 sayfa

Büyükelçi (E) Ender Arat’ın, Moldova’da Türkiye’nin ilk temsilciliğini açma anılarını yazdığı bu kitapta özellikle, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşan Moldova’nın tarihi, Türk soyundan gelen ve asırlardır bu topraklarda yaşayan Gagauzlar’ın nasıl keşfedildiği, uzun süre unutulduktan sonra nasıl kucaklaşıldığı ve çeşitli zorluklara rağmen, Türkiye’nin barışcı politikası sonucu, Gagauzların kan dökülmeden nasıl özerklik kazandıkları anlatılmakta.

 

Büyükelçi (E) Ender Arat, Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1973 yılında Dışişleri Bakanlığına girmiş ve Halep Başkonsolosluğu, Buenos Aires Büyükelçiliği, Brüksel’de AB Daimi Temsilciliği, Bonn Büyükelçiliği ve Büyükelçiliği açmak üzere Kişinev’de çalışmıştır. Müteakiben Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü (1996-1998), Budapeşte Büyükelçisi (1998-2002), Başbakan’ın Dışişleri Başdanışmanı (2002-2004), Dışişleri Bakanlığında Ekonomi ve Kültür İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı (2004-2006) ve Madrid Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. 15 Haziran 2011’de emekli olan Arat, 2013 Aralık ayından beri “Türk – Rus Toplumsal Forumu”nun Genel Sekreteri görevini sürdürmektedir.

 

Arjantin’in “Liyakat”, Macaristan’ın “Yüksek Liyakat”, Avrupa’yı Teşvik İspanyol Grubu’nun “Altın Haç” madalyası ve Moldova/Gagauz Özerk Yönetimi Üstün Hizmet Madalyası sahibidir.

 

-“Dünya Türk İşadamları I. Kurultayı”nın düzenleyicisi olmuş ve kurultay kitabını yayına hazırlamıştır.
-“Török Macaristan” kitabının yazarıdır.
-Tarih boyunca Türk topraklarına sığınanlar hakkındaki “Türkiye’ye Güvendiler” sergisi proje danışmanı ve sergi kataloğunun editörüdür.

İlgili Yazılar