“CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILINDA TÜRK DİPLOMASİSİ -Atatürk’ün İzinde Yeni Yüzyıla Bakış”

PAYLAŞ

Ankara Politikalar Merkezi’nin (APM) TEPAV işbirliğiyle  “CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILINDA TÜRK DİPLOMASİSİ -Atatürk’ün İzinde Yeni Yüzyıla Bakış” konulu konferans 17 Ekim 2023 Salı günü gerçekleştirildi. 100. yılında Türk diplomasisinin tüm yönlerini irdeleyen  konferans dört oturum halinde yapıldı.

“Siyasetçi Gözüyle Yüzüncü Yılında Türk Diplomasisi” başlıklı birinci oturumda Eski TBMM Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Dışişleri Eski Bakanları Murat Karayalçın ve Yaşar Yakış, Gazeteci Murat Yetkin’in moderatörlüğünde Cumhuriyetin dış ilişkilerini siyasetçi gözüyle anlattılar.

“Bakanlığı ve Dış Politikayı Yönetmek” başlıklı ikinci oturumda, Dışişleri ve AB eski Müsteşarları Büyükelçi (E) Faruk Loğoğlu, Büyükelçi (E) Oğuz Demiralp ve Büyükelçi (E) Ümit Yalçın, Gazeteci Barçın Yinanç’ın moderatörlüğünde Bakanlığının yapısını, kapasitesini ve işleyişini ele aldılar

“Gazeteci Gözüyle Yüzüncü Yılında Türk Dış Politikası” başlıklı üçüncü bölümde, dış politikayı uzun yıllar takip etmiş olan Gazeteciler Sedat Ergin, Murat Yetkin ve Barçın Yinanç, Gazeteci Deniz Zeyrek’in moderatörlüğünde Dışişleri Bakanlığı-Gazeteci ilişkilerini anlattılar.

“Akademi ve Dış Politika” başlıklı dördüncü oturumda, Uluslararası İlişkiler Akademisyenleri Prof. Dr. Evren Balta, Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Prof. Dr. Taşansu Türker, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın moderatörlüğünde, dış politikada akademi-dışişleri bakanlığı işbirliğindeki sorunları ele aldılar.

İlgili Yazılar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir